Sa oled siin

Mart Siimann kohtus Euroopa Liidu riikide suursaadikutega, 13.11.1997

13. november 1997 - 0:00

Mart Siimann kohtus EL riikide suursaadikutega

 

13. november 1997
 
 

Täna/neljapäeval kohtus peaminister Mart Siimann Suurbritannia suursaadiku Timothy James Craddocki poolt korraldatud lõunasöögil Tallinnas resideeruvate EL riikide suursaadikutega.
Kohtumisel viibisid Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Austria suursaadikud, samuti Euroopa Komisjoni delegatsiooni esindaja.

Vestluse käigus tundsid suursaadikud huvi Eesti valitsuse ettevalmistuste ja konkreetsete tööplaanide vastu Euroopa Liiduga peetavate liitumisläbirääkimiste võimaliku alguse eel.
Samuti vesteldi kohtumisel Eesti-Vene suhete paranemise perspektiividest, piirilepingu sõlmimise ja Eesti-Vene valitsustevaheline komisjoni töö käivitamise võimaluste ning Balti riikide koostöö teemal.

Kohtumisel kõneldi Eesti mittekodanike integreerumisest. Mart Siimann peatus valitsuse poolt ette valmistatavatel konkreetsetel programmidel selles valdkonnas eelseisvaks perioodiks. Oluline osa selles on keeleõppel.
Samuti pöörab valitsus suurt tähelepanu regionaalse arengu soodustamisele, sealhulgas Ida-Virumaa spetsiifilistele probleemidele. Järgmisel aastal on kavas Eestis kehtestada ombudsmani institutsioon.
 

Mart Siimann rõhutas, et valitsus peab oma plaanides silmas muulaste integreerimist, mitte assimileerimist. On tähtis, et Eestis elavad muulased omandaksid eesti keele, teadmised eesti kultuurist ja ühiskonnast, samal ajal rikastades seda ühiskonda oma rahvusliku kultuuritaustaga.

Oluliseks teemaks lõunasöögil kujunes Eesti majanduse olukord, muuhulgas viimaste nädalate sündmused Tallinna väärtpaberibörsil. Suursaadikud huvitusid edasistest võimalikest arengutest Eesti rahaturul.
Elavat huvi tunti Eesti valitusse ja Eesti Panga IMF-memorandumi vastu. Mart Siimann andis ülevaate diskussioonidest, mis on sel teemal toimunud valitsuskabinetis ja riigikogus. Ta kinnitas, et ohtu Eesti krooni devalveerimisele pole, majandus areneb hästi.
Suuremat tähelepanu vajab Siimanni sõnul põllumajandus. Muret teevad peaministrile ka raskused pensionreformi käivitamisel.

Mart Siimann tutvustas suursaadikutele valitsuse ja Eesti Panga poolt kavandatud abinõusid majanduse ülekuumenemise ärahoidmiseks. Juba on alustatud stabilisatsioonifondi loomisega selleks ajaks, kui kiire tõusuperiood majanduses lõpeb.
Liigse tarbimise aeg Eestis saab läbi, tuleb soodustada säästmist, kinnitas Eesti peaminister.