Sa oled siin

Mart Siimann arutas linnapeadega sotsiaalhoolekande rahastamist, 16.04.1998

16. aprill 1998 - 0:00

Mart Siimann arutas linnapeadega sotsiaalhoolekande rahastamist

 
 

16. aprill 1998
 

Täna/neljapäeval kohtus peaminister Mart Siimann nelja linnapeaga, kes esitasid valitsusele oma ettepanekud sotsiaalhoolekande rahastamispõhimõtete muutmise kohta.

Paide linnapea Tõnis Kõiv, Jõgeva linnapea Kalev Lillo, Kuressaare linnapea Jaanus Tamkivi ja Võru linnapea Harri Treial toovad oma kirjalikus pöördumises peaministri poole praeguse sotsiaalhoolekande rahastamise põhiliste puudustena esile selle, et see ei suuna omavalitsusi kokkuhoiule, vaid hoopis kulutamisele, kohalike prioriteetide üle otsustamine toimub omavalitsusest liialt kaugel, samuti puudub süsteemis selgelt määratletud vastutus rahade kasutamise üle.

Linnapead soovitavad ühendada sihtotstarbelised rahad ühtseks sotsiaalhoolekande-toetuseks omavalitsusele, mis määrataks olulisemate sotsiaalhoolekannet mõjutavate näitajate alusel (töötute, lastega perede ning pensionäride arv omavalitsusüksuses jms). Hoolekandetoetuse piires jäetaks omavalitsusele vabadus summade kasutamisel.

Kohtumisel osalenud sotsiaalministeeriumi asekantsler Valdeko Paavel möönis puuduste olemasolu hoolekande rahastamisel, kuid toonitas, et sotsiaalhoolekande rahastamine pole toimunud suvaliselt, vaid pärast pikki arutelusid ja kooskõlastamist omavalitsusliitude koostöökogus.

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur juhtis ettepaneku tegijate tähelepanu põhiseaduse paragrahvile nr. 28, mille kohaselt riigi abi liigid, ulatuse, saamise tingimused ja korra sätestab seadus. Seega ei saa valitsus süsteemi muuta oma äranägemisel, vaid peab esitama parlamendile ettepanekud seaduste muutmiseks.

Peaminister tänas omavalitsusjuhte probleemile tähelepanu juhtimise ja omapoolsete lahenduste pakkumise eest. Otsustati kuu aja jooksul otsida võimalusi sotsiaalkindlustusalase seadusandluse täiustamiseks ning kohtuda selle küsimuse aruteluks taas maikuus.