Sa oled siin

Jüri Ratase kõne kultuuri- ja hariduspreemiate üleandmisel 24.02.2019

24. veebruar 2019 - 13:50
Jüri Ratase kõne kultuuri- ja hariduspreemiate üleandmisel 24.02.2019. Foto: Annika Haas

Lugupeetud Teaduste Akadeemia president!
Austatud ministrid, rektorid! 
Auväärilised laureaadid!
Head teadlased, loomeinimesed, sportlased!
Kõik külalised!

Aasta eest andsime kultuuri- ja hariduspreemiad üle Haapsalus. Wiedemanni keeleauhinna pälvinud õppejõud Reet Kasik alustas oma tänukõnet väga ilusa ja südantsoojendava mõttega, millele olen möödunud aasta jooksul palju tagasi mõelnud.


„On eriline privileeg sattuda elama oma riigi sajandal aastal. Tähistada seda eesti keeles ja tajuda, milline õnn ja rõõm see on.“


Me räägime seda ilusat keelt iga päev ning loendamatutes olukordades. Me ka mõtleme eesti keeles. Seepärast ei mõista me sugugi iga päev, kui erakordne see on. Siis ongi meil vaja lugupeetud keeleteadlast, kes seda meelde tuletaks. Meil on tarvis ka väärikat eesti keele aastat, millega mõtleme muuhulgas tagasi sajandi taha, kui eesti keelest sai meie riigikeel. Pärast pikki ja keerulisi aastaid kinnitasime sedasama üle 30 aasta eest vastu võetud keeleseadusega.


Eesti keele ilu paistab hästi kätte ka kodust kaugel, kohtades, kus meie  kogukonnad ja inimesed tegutsevad väljaspool Eestit, kohtudes nendega, kelle elutee on viinud nad võõrsile. Kanadasse, Ameerika Ühendriikidesse, Rootsi või mujale. Mõne kuu eest oli mul hea võimalus külastada Kasahstanis asuvat eesti juurtega Petrovka küla, kus kohtusime 89-aastase vanaproua Aliide Mägiga. Võõras riigis, kaugel oma juurtest ja kodumaast kõneles ta külalistega selles erilises eesti keeles. Neil hetkedel on lihtne mõista, kui suur on see õnn ja rõõm.


Austatud kuulajad!


Mul on suur au seista täna siin Teaduste Akadeemia saalis teie ees ning õnnitleda väärikaid laureaate südamest austust äratava panuse eest Eesti kunsti-, kultuuri- ja teadussaavutustesse. Mul on väga hea meel näha, et meil on nii palju inimesi, kellel on Eestile ja maailmale nii palju anda. Eesti suurimad saavutused on kindlasti ka maailma tippsaavutused.


Eesti riigi sünnipäeval võime tõdeda, et meie vaimse rikkuse ja järgmised sajandid määravad just meie keele, kultuuri, teaduse, spordi ja hariduse elujõud. Kui me suudame seda, mis meil on, alal hoida ning ka lakkamatult edasi arendada, siis pole kahtlust, et meie Eesti Vabariigi järgmised sajandid on rohked ja väärikad.


Siinkohal on lõpetuseks ehk sobiv kasutada ühe Eesti poliitilise rahvusliku ideoloogia looja Jaan Tõnissoni mõtet riigi ja kultuuri murdmatust seosest: „Eesti riik püsib ainuüksi siis, kui tema põhjeneb rahvakultuuri ja rahvamajanduse hea-seisu peal. Ükski sõjaline võim, ükski rahvusline vaimustus ei suuda meie riiklust kanda, kui meie ei ole kindlustatud rahvamajanduslise jõukuse poolest ja kui meie kultuuriliselt mitte ei kasva.“

 

Soovin kõigile laureaatidele palju õnne ja edu ning jätkuvat vaimustust oma tänuväärses töös. Soovin meile kõigile ilusat Eesti Vabariigi 101. aastapäeva!

 

Soovin jõudu Eestile!

Veel uudiseid samal teemal

27.08.2019|Vabariigi Valitsus

Ratas tänas laulu- ja tantsupeo juhte

Stenbocki maja, 27. august 2019 – Peaminister Jüri Ratas tunnustas täna Stenbocki majas laulu- ja tantsupeo juhte, kes on juubeliaasta ürituste õnnestumisele kaasa aidanud.

08.08.2019|Vabariigi Valitsus

Valitsus otsustas toetada sihtasutust Vaba Lava

Stenbocki maja, 8. august 2019 – Valitsus eraldas sihtasutusele Vaba Lava 150 000 eurot, et hoida töös Narvas asuvat teatrikeskust. Raha eraldati valitsuse reservist pärast seda, kui Narva linn otsustas oma panusest loobuda.