Sa oled siin

Jüri Ratase kommentaar väärinfo vastu võitlemise teemalise avalduse kohta

1. oktoober 2020 - 17:35

Stenbocki maja, 1. oktoober 2020 - Peaminister Jüri Ratase kommentaar Eesti seisukohtadest väärinfo vastu võitlemise teemalisest avalduse kohta, mille sõlmisid Prantsusmaa, Läti ja Leedu: 

"Valitsuse tasandil pole Prantsusmaaga väärinfo vastu võitlemise teemalist avaldust arutatud. Meie kõrvalejäämisel sellest avaldusest olid selged sisulised, mitte poliitilised põhjused. Eestiga räägiti võimalikust ühisest avaldusest ametkondlikul tasandil juunis. Toona ei olnud juttu sellest, mis tasemel või millal see deklaratsioon võiks saada vastu võetud.

Kuigi enamikus elementides oleks Eesti saanud avaldust toetada, ei saanud me selle sisuga toona tervikuna kaasa minna. Tekstis kutsuti üles desinformatsiooniga võitlemiseks meediat seadusandlikult ebaproportsionaalselt reguleerima, millega kaasneksid väljaannetele ja platvormidele õiguslikud kohustused ja ka sanktsioonid. Samuti ei sobinud Eesti lähenemisega avalduses pakutud tehisintellekti regulatsioon. Prantsusmaa, aga ka Läti ja Leedu positsioonid neis küsimuses on olnud seni Eestist erinevad.

Teema on samas oluline ja päevakajaline ning analüüsime, kuidas kujundada selles ametlikud seisukohad. Samuti tõstatub see peagi Euroopa Liidus digiteenuste seadusandluse ning demokraatia tegevuskava teatise raames, mis tuleb välja detsembri alguses. Selleks ajaks kujundab valitsus täpsemad seisukohad sotsiaalmeedia platvormide reguleerimise küsimuses.


Vestlesin täna Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga sellest ka Brüsselis. Tõdesime, et Eesti ja Prantsusmaa on väga lähedased sõbrad ning meie koostöö on tihe paljudes valdkondades. Näiteks on meie kaitseväelased koos sõjalisel operatsioonil Malis.

Teeme praegu ettevalmistusi minu visiidiks Prantsusmaale. Eestil on plaanis sõlmida Prantsusmaaga kahepoolne strateegilise partnerluse deklaratsioon. Selles on plaanis käsitleda koostööd nii kaitse-, küber-, digi-, kultuuri-, hariduse- kui teadusvaldkonnas."