Sa oled siin

Jüri Ratas riigipreemiate üleandmisel: Eesti vaimse rikkuse määravad meie keele, kultuuri, teaduse, spordi ja hariduse elujõud

24. veebruar 2019 - 15:24
Riiklike preemiate laureaadid 2019. Foto: Annika Haas

Teaduste Akadeemia, Tallinn, 24. veebruar 2019 -  Peaminister Jüri Ratas, haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning kultuuriminister Indrek Saar andsid täna Teaduste Akadeemia saalis üle riigi teaduspreemiad, F. J. Wiedemanni keeleauhinna ning spordi- ja kultuuripreemiad.

 

Jüri Ratase sõnul on Eesti suurimad saavutused kindlasti ka maailma tippsaavutused. „Eesti riigi sünnipäeval võime tõdeda, et meie vaimse rikkuse ja järgmised sajandid määravad just meie keele, kultuuri, teaduse, spordi ja hariduse elujõud. Kui me suudame seda, mis meil on, alal hoida ning ka lakkamatult edasi arendada, siis pole kahtlust, et meie Eesti Vabariigi järgmised sajandid on rohked ja väärikad,“ ütles peaminister.


Eraldi rõhutas ta eesti keele tähendust võõrsil elavate eestlaste jaoks, lisades, et võimalus rääkida emakeeles oma kodumaal pole samuti kaugeltki iseenesest mõistetav. „Me räägime seda ilusat keelt iga päev ning loendamatutes olukordades. Me ka mõtleme eesti keeles. Seepärast ei mõista me sugugi iga päev, kui erakordne see on. Meil on tarvis väärikat eesti keele aastat, millega mõtleme muuhulgas tagasi sajandi taha, kui eesti keelest sai meie riigikeel. Pärast pikki ja keerulisi aastaid kinnitasime sedasama üle 30 aasta eest vastu võetud keeleseadusega,“ lausus ta.


Haridus- ja teadusminister Mailis Reps avaldas austust laureaatidele, kes on oma töö, pühendumise ja saavutustega jätnud sügava jälje Eesti elu edendamisse ning toonud Eestile au ja kuulsust ka kaugemalt. „Tänan ja tunnustan kõiki värskeid laureaate Eesti riigi ja ühiskonna heaks antud panuse eest. Teadlastel ja teadusel on kindlasti silmapaistev roll muutuste eestvedamisel Eestis ka saja aasta pärast,“ ütles Reps.

 

„Eesti inimesed oskavad tänu oma ajaloolisele kogemusele hinnata vabade kunstnike vabalt loodut. Suhtumine kultuuri, mille osaks võime kahtluseta pidada ka sporti, peegeldab suhtumist sellesse, mille nimel me üldse koos oleme – meie kõik, riigina. Suur tänu, lugupeetud laureaadid, selle eest, et te pole selle eeldust, piiramatut ja võõrandamatut vabadust, iial käest laskunud,“ lisas kultuuriminister Indrek Saar.

 

Ülevaade riiklike preemiate laureaatidest ja nende saavutustest - https://www.valitsus.ee/et/riiklikudpreemiad2019

 

Peaministri kõne.

 

Fotod kätteandmise tseremoonialt (galerii täieneb jooksvalt, autor on Annika Haas):https://www.dropbox.com/sh/2tlh2my2or1h7ps/AAAh6IbgpJasM7j9_j6Ewq1Ea?dl=0

Veel uudiseid samal teemal

04.12.2019|Vabariigi Valitsus

Korduskutse: valitsuse istung toimub rahvusülikooli 100. sünnipäeva puhul Tartu Ülikoolis

Stenbocki maja, 4. detsember 2019 – Homme, 5. detsembril toimub Vabariigi Valitsuse istung, kabinetinõupidamine ja pressikonverents Tartu Ülikoolis. Väljasõiduistungiga tähistab valitsus rahvusülikooli 100. sünnipäeva.

10.10.2019|Vabariigi Valitsus

Valitsus otsustas toetada kokkade olümpia Bocuse d’Or Euroopa eelvooru toimumist Tallinnas

Stenbocki maja, 10. oktoober 2019 – Valitsus otsustas eraldada majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile üleilmse kokkade võistluse Bocuse d’Or Euroopa eelvooru korraldamiseks reservfondist 775 tuhat eurot. Õiguse ürituse korraldamiseks sai Eesti tänavu jaanuaris.