Sa oled siin

Isejuhtivad sõidukid ootavad seadusemuudatust

15. oktoober 2019 - 14:40
Riigikantselei
Riigikantselei

Stenbocki maja, 15. oktoober 2019 – E- Eesti nõukogu sai eile toimunud istungil ülevaate isejuhtivate sõidukite hetkeseisust ja perspektiivist. Arutelul jõuti tõdemusele, et kui isejuhtivate sõidukite testimine Eesti avalikel teedel on küll juba seadustatud ja toimib, siis laiema õigusruumi kohaldamiseks on vajalik ära oodata kratiseaduse jõustumine.

Riigikantselei juurde loodud tehisintellekti ekspertidest koosneva rühma poolt välja töötamisel oleva nn krati seaduse põhiline eesmärk on võimaldada kasutada tehisintellekte erinevates valdkondades, ent mis paralleelselt tehisintellekti kasutamise kõrval kaitseks ka inimest.

„Eesti teedel on seadusega reguleeritud küll isesõitvate autode testimine, kuid keeruliseks läheb asi siis, kui me proovime ühildada seadusandluse ja isesõitva auto juhi ning viia nad koos linnaliiklusesse,“ ütles E-Eesti nõukogu tööd juhtinud peaminister Jüri Ratas.

Ta lisas, et tehisintellekti pideva arengu ja selle tulekuga meie igapäevaellu tekib vajadus luua seaduslik raam, mis ühest küljest reguleeriks tehisintellekti kasutamist, ent teisalt kaitseks ka inimest. „Kehtiva seaduse järgi vastutab oma tegevuse eest liikluses sõiduki juht,“ kirjeldab Ratas ning lisab, et reguleerimata on vastutus aga isejuhtiva auto otsuste eest.   

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium asub lähiajal ette valmistama uut transpordi arengukava, kuhu lisatakse ka isejuhtivate autode temaatika. Nn krati seaduse eelnõuga, kuhu on isejuhtivaid sõidukeid puudutav regulatsioon samuti lisatud, tuleb justiitsministeerium välja järgmise aasta keskpaigas.

Veel said nõukogu liikmed Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu asedirektori Tõnu Esko vahendusel ülevaate personaalmeditsiini ja geeniinfo hetkeseisust ning tulevikusuundadest.

Ühe teemana arutati sisendi andmist infoühiskonna arengukava koostamisse. Infoühiskonna arengukava saadetakse heaks kiitmiseks valitsusse järgmise aasta veebruaris ning enne seda tutvustatakse seda ka E-Eesti nõukogule. Arengukava plaanitakse vastu võtta 2020. aasta lõpuks.

E- Eesti nõukogu juhib Eesti infoühiskonna ja e-riigi arengut, asutab vajadusel ekspertkomisjone ja töörühmi ning tellib analüüse IKT (info- ja kommunikatsioonitehnoloogia) -poliitika valdkonnas. Nõukogu esimees on peaminister Jüri Ratas, lisaks kuuluvad nõukogusse teised infoühiskonna arenguga seotud ministrid, eksperdid ja IKT-sektori esindajad. Nõukogu tööd korraldab riigikantselei strateegiabüroo.

Lisaks:

  • Isejuhtiva auto demonstratsioon 14. oktoobril TalTech ülikoolilinnakus. Fotod: https://flic.kr/s/aHsmHGbYib (Riigikantselei)
  • Isejuhtivate sõidukite ajastu algus. Ekspertrühma lõppraport (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

30.07.2020|Vabariigi Valitsus

Eesti ja Läti plaanivad meretuulepargi ühist arendust

Stenbocki maja, 30. juuli 2020 – Valitsus toetas täna Eesti ja Läti vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamist majandus- ja taristuministri Taavi Aasa poolt, memorandumiga plaanivad kaks riiki arendada Liivi lahte ühise tuulepargi.

29.07.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas arutas omavalitsusjuhtidega Kagu-Eesti arengu toetamist

Stenbocki maja, 29. juuli 2020 – Peaminister Jüri Ratas oli kahepäevasel ringkäigul Valga- ja Viljandimaal, et arutada omavalitsusjuhtidega piirkonna arenguvõimalusi ning külastada erinevaid olulisi asutusi ja ettevõtteid.