Sa oled siin

Isejuhtivad sõidukid ootavad seadusemuudatust

15. oktoober 2019 - 14:40
Riigikantselei
Riigikantselei

Stenbocki maja, 15. oktoober 2019 – E- Eesti nõukogu sai eile toimunud istungil ülevaate isejuhtivate sõidukite hetkeseisust ja perspektiivist. Arutelul jõuti tõdemusele, et kui isejuhtivate sõidukite testimine Eesti avalikel teedel on küll juba seadustatud ja toimib, siis laiema õigusruumi kohaldamiseks on vajalik ära oodata kratiseaduse jõustumine.

Riigikantselei juurde loodud tehisintellekti ekspertidest koosneva rühma poolt välja töötamisel oleva nn krati seaduse põhiline eesmärk on võimaldada kasutada tehisintellekte erinevates valdkondades, ent mis paralleelselt tehisintellekti kasutamise kõrval kaitseks ka inimest.

„Eesti teedel on seadusega reguleeritud küll isesõitvate autode testimine, kuid keeruliseks läheb asi siis, kui me proovime ühildada seadusandluse ja isesõitva auto juhi ning viia nad koos linnaliiklusesse,“ ütles E-Eesti nõukogu tööd juhtinud peaminister Jüri Ratas.

Ta lisas, et tehisintellekti pideva arengu ja selle tulekuga meie igapäevaellu tekib vajadus luua seaduslik raam, mis ühest küljest reguleeriks tehisintellekti kasutamist, ent teisalt kaitseks ka inimest. „Kehtiva seaduse järgi vastutab oma tegevuse eest liikluses sõiduki juht,“ kirjeldab Ratas ning lisab, et reguleerimata on vastutus aga isejuhtiva auto otsuste eest.   

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium asub lähiajal ette valmistama uut transpordi arengukava, kuhu lisatakse ka isejuhtivate autode temaatika. Nn krati seaduse eelnõuga, kuhu on isejuhtivaid sõidukeid puudutav regulatsioon samuti lisatud, tuleb justiitsministeerium välja järgmise aasta keskpaigas.

Veel said nõukogu liikmed Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu asedirektori Tõnu Esko vahendusel ülevaate personaalmeditsiini ja geeniinfo hetkeseisust ning tulevikusuundadest.

Ühe teemana arutati sisendi andmist infoühiskonna arengukava koostamisse. Infoühiskonna arengukava saadetakse heaks kiitmiseks valitsusse järgmise aasta veebruaris ning enne seda tutvustatakse seda ka E-Eesti nõukogule. Arengukava plaanitakse vastu võtta 2020. aasta lõpuks.

E- Eesti nõukogu juhib Eesti infoühiskonna ja e-riigi arengut, asutab vajadusel ekspertkomisjone ja töörühmi ning tellib analüüse IKT (info- ja kommunikatsioonitehnoloogia) -poliitika valdkonnas. Nõukogu esimees on peaminister Jüri Ratas, lisaks kuuluvad nõukogusse teised infoühiskonna arenguga seotud ministrid, eksperdid ja IKT-sektori esindajad. Nõukogu tööd korraldab riigikantselei strateegiabüroo.

Lisaks:

  • Isejuhtiva auto demonstratsioon 14. oktoobril TalTech ülikoolilinnakus. Fotod: https://flic.kr/s/aHsmHGbYib (Riigikantselei)
  • Isejuhtivate sõidukite ajastu algus. Ekspertrühma lõppraport (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

05.02.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: meie majandusedu ja jõukuse kasvu aluseks on Eestimaa inimeste ettevõtlik vaim

Stenbocki maja, 5. veebruar 2020 – Peaminister Jüri Ratas osales täna Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni korraldatud parimate väikeettevõtete autasutamisgalal, kus tänas ettevõtjaid nende töö ja olulise panuse eest Eesti majandusse.

05.02.2020|Vabariigi Valitsus

TAN otsustas muuta uurimistoetuste jaotust teadusvaldkondade vahel

Stenbocki maja, 5. veebruar, 2020 – Teadus- ja arendusnõukogu (TAN) andis oma tänasel kohtumisel  soovitusi teaduse, arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse arengukava (TAIE) koostajatele  ning otsustas muuta Eesti Teadusagentuuri uurimistoetuste jaotust teadusvaldkondade vahel.