Sa oled siin

Fotod: Ratas avas Kasahstanis poliitvangide mälestuskivi ning külastas eesti juurtega küla

6. november 2018 - 14:30

Astana, Kasahstan, 6. november 2018 – Peaminister Jüri Ratas avas täna Kasahstanis Alžiri mälestuskivi, mis on pühendatud kõigi poliitiliste repressioonide ja totalitarismi ohvrite mälestuseks.


Mälestuskivi meenutab laagrit, kuhu Nõukogude võim vangistas aastatel 1937-1953 ligi 18 000 naist, kelle abikaasa oli n-ö kodumaa reetmise eest vangi mõistetud. Laagris olid 62 rahvusest naised, paljud neist lastega, ning nende seas oli teadaolevalt 21 eestlast.


„Neid naisi ja lapsi tabas koletu inimsusevastane kuritegu. Kohutav ebaõiglus ja tragöödia, mida on raske unustada ja andestada,“ sõnas Ratas. „Sellised hetked nagu täna meenutavad meile mineviku koledusi, kuid loodan, et pakuvad ka lohutust ning aitavad leida hingerahu tulevikuks.“


Pärastlõunal tutvus peaminister killukesega Eesti ajaloost Kasahstanis, kui külastas 125-aastast eesti juurtega Petrovka küla. „Eriti südamlik oli tutvumine varsti 90. sünnipäeva tähistava proua Aliide Mägiga ning eesti keeles kõnelemine temaga. Välismaal eestlastega kohtudes olen ikka ja jälle liigutatud nähes, kuidas eesti keelt ja kultuuri põlvest põlve uhkusega edasi kantakse,“ tõdes Ratas.  


Petrovka on peaministri sõnul innustav näide sellest, kuidas erinevad rahvad suudavad sõbralikult ja üksmeelselt koos elada. 1930ndatel elas Petrovkas paarsada inimest – kasahhid ning sisserändajad Balti riikidest, Saksamaalt ja mujalt. Paljud elanikest rääkisid kolme keelt. Eesti lastel oli võimalik koolis õppida oma emakeeles. Tänapäeval on Petrovka kaasaegne asula, kus elab 1200 inimest 20 erinevast rahvusest, kel kõigil on vabadus elada oma tavade ja kultuuri järgi.


Täna ennelõunal kohtus Ratas Kasahstani president Nursultan Nazarbajeviga ning osales Astana äriinkubaatori avamisel. Ratas kinnitas Nazarbajevile, et Kasahstan on oluline partner nii Eestile kui  Euroopa Liidule ning Eesti ettevõtjatel on suur huvi elavdada kaubandussuhteid kasahhidega.


Lisaks kohtus Ratas parlamendi alamkoja esimehe ja Kasahstani-Eesti sõprusrühmaga ning Senati esimehega.


Fotod (valitsuse kommunikatsioonibüroo): https://www.dropbox.com/sh/0f6ckr35s3crw6c/AACIzxKpG9fQh4wy08iV9-G-a?dl=0

Veel uudiseid samal teemal

22.01.2019|Vabariigi Valitsus

Peaminister Ratas osaleb Maailma Majandusfoorumil Davosis

Tallinn, Stenbocki maja, 22. jaanuar 2019 – Peaminister Jüri Ratas suundub täna õhtul Šveitsi, kus ta osaleb homsest kuni reedeni Davosis toimuval Maailma Majandusfoorumil.
 

Maailma Majandusfoorum keskendub üleilmastumist puudutavatele küsimustele, mis on tekkinud neljanda tööstusrevolutsiooniga. Foorum toob Davosi kokku riigipead, akadeemikud, rahvusvaheliste suurettevõtete juhid ja kolmanda sektori eeskõnelejad. Olukorras, kus majanduskasv on aeglustumas, riikidevaheline konkurents tihe, tehnoloogia areng ülikiire ja ettearvamatu ning ökoloogilised mured nõuavad enam tähelepanu, arutavad maailma liidrid võimalusi, kuidas paremini edendada riikide ja regioonide vahelist koostööd.

08.01.2019|Vabariigi Valitsus

Valitsuskomisjon: EV100 välisprogramm on kultuuriekspordi edendamise edulugu

Stenbocki maja, 8. jaanuar 2019 - Täna kogunenud Eesti Vabariik 100 valitsuskomisjon tõdes, et lõppenud EV100 välisprogramm oli kõigi aegade võimsaim Eestit tutvustav ja keskselt rahastatud kultuuriekspordi edendamise projekt.