Sa oled siin

EV100 valitsuskomisjon: Eesti juubeliaastal on hea hoog sees

5. juuni 2018 - 15:16

Tallinn, Stenbocki maja, 05. juuni 2018 – Täna kogunenud Eesti Vabariik 100 valitsuskomisjon tõdes, et juubeliaastal on hea hoog sees – programmis on juba üle 2000 sündmuse.

„Eesti juubeliaastal on hea hoog sees ning meie ühine sünnipäev on jõudnud kogukondadesse nii Eestis kui ka piiri taga,“ ütles valitsuskomisjoni juht peaminister Jüri Ratas. „Eriti rõõmustab mind Eesti inimeste innukus juubeliaastasse panustamisel – kokku on juubeliaasta programmis juba julgelt üle 2000 sündmuse.“

Ainuüksi sünnipäevanädalal, 19.–25. veebruaril toimus Eestis üle 650 sündmuse. Koostöös ERRiga valminud juubelinädala saadetel oli kuni 300 000 vaatajat. Populaarseimate seas olid näiteks „Hetk ajaloos“, „Laevade Hümn“ ja presidendi vastuvõtt. Kõige suurem juubeliaasta alguse pidu kogu Eestis oli kontsert-teleproduktsioon „Sajaga juubeliaastasse“ – 13 tunni pikkune otseülekanne Vabaduse väljakult.

EV100 filmiprogrammi osana 23. märtsil esilinastunud „Seltsimees laps“ on tänaseks kogunud üle 100 tuhande vaataja ning on alates sügisest võetud ka koolide jaoks mõeldud õppeprogrammi „Ajalugu koolis“. Õppeaasta jooksul on toimunud 100 e-külalistundi ning lõppes ka viimane „Igale lapsele oma pill“ taotlusvoor, mille kaudu on soetatud ligi 2700 muusikainstrumenti.

Suvel on juubeliaasta sündmuste fookuses kogukonnad, meie inimesed, koos olemine ning koos tähistamine. „Augustinädal on hetk, kus võtta aeg maha ja pidada oma lähedastega koos meie ühist sünnipäeva. Suurem osa nädala programmist ongi pühendatud erinevatele kohtumistele – olgu need matkarajal, kontserdil või lauluväljakul,“ lisas peaminister Ratas.

Valitsuskomisjon sai ülevaate suve tähtsaimast EV100 sündmusest, 18.–25. augustini toimuvast EV100 suurest suvenädalast, mis viib sünnipäevameeleolu üle Eesti ja üle kogu maailma. Suvenädala raames toimub kogu Eestit kattev rattasõidufestival, ühismatkad kõigil RMK radadel ja kontserttuur „Mööda piiri“, mis viivad sünnipäeva igasse Eesti nurka. Samuti suur üleilmne ühislaulmine „Laulu võim“, tantsupidu „100-aastane öö“ ja palju muid taasiseseisvumispäeva üritusi Eestis ning teistes riikides.

Valitsuskomisjon võttis teadmiseks ka Eesti Vabariigi 100. aastapäeva sündmuste kava perioodiks november 2018 – veebruar 2020. Alates tänavu novembrist keskenduvad sündmused Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamisele.

 

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise koordineerimiseks on valitsuse korraldusega moodustatud valitsuskomisjon, mille juht on peaminister ning kuhu kuuluvad haridus- ja teadusminister, kultuuriminister, välisminister, kaitseminister, justiitsminister, riigisekretär ja Vabariigi Presidendi esindaja.