Sa oled siin

Euroopa Liit pikendas Ühendkuningriigi liidust lahkumise tähtaega oktoobri lõpuni

11. aprill 2019 - 3:03

Brüssel, Belgia, 11. aprill 2019 – Ülemkogu ja Ühendkuningriigi peaminister Theresa May leppisid kokku, et riigi EList lahkumistähtaega pikendatakse kuni selle aasta 31. oktoobrini.


„Meie kõigi huvides on Ühendkuningriigi lepinguga lahkumine. Toetame Ühendkuningriigi püüdlusi olukorra lahendamiseks ja anname neile aega riigisiseselt otsustele jõudmiseks,“ sõnas peaminister Jüri Ratas. „Meie jaoks on Ühendkuningriik igal juhul lähedane koostööpartner, kellega soovime tihedaid suhteid ka edaspidi,“ sõnas peaminister.


Ülemkogu kordas üle, et lahkumise tähtaja pikendamisel ei avata väljaastumislepingut uuteks läbirääkimisteks ning tulevikusuhete kokkuleppimist alustatakse alles pärast lepingu heaks kiitmist. Samuti ootab Euroopa Liit ajapikenduse jooksul brittidelt lojaalset koostööd ehk Ühendkuningriik ei tohi takistada käimasolevaid läbirääkimisi Euroopa tuleviku üle.


Peaminister Ratas toonitas, et ajapikendus ei tohi takistada Euroopa Liidu toimimist ega Euroopa Parlamendi valimiste läbiviimist. „Meie huvides on, et Ühendkuningriigi EList lahkumisel oleks võimalikult väike negatiivne mõju. Peame tagama ELi tõhusa toimimise ning keskenduma tulevikule,“ sõnas Ratas.


Ülemkogu märgib, et kui Ühendkuningriik ei ole 22. mail ratifitseerinud väljaastumislepingut ja on endiselt ELi liige 23.-26. mail, on riigil kohustus korraldada Euroopa Parlamendi valimised. Kui Ühendkuningriik seda kohustust ei täida, on riigi EList lahkumise kuupäev automaatselt 1. juuni.


Kui Ühendkuningriik ja Euroopa Liit ratifitseerivad väljaastumisleppe enne kokkulepitud tähtaega, lahkub riik liidust järgmise kuu esimesel päeval. Kuni väljaastumislepingu ratifitseerimine pole lõpuni viidud, tuleb endiselt olla valmis ka Ühendkuningriigi leppeta lahkumiseks EList.


Ülemkogu arutab kujunenud olukorda uuesti juunis.Euroopa Ülemkogu, 10.04.2019

Veel uudiseid samal teemal

19.08.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: EL toetab Valgevene rahva soovi valida oma tulevikutee ning ei tunnusta presidendivalimiste tulemusi

Stenbocki maja, 19. august 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas erakorralisel Euroopa Ülemkogu videokohtumisel ELi toe olulisust Valgevene inimeste soovile demokraatlikeks muutusteks ning vajadust lõpetada vägivald, ebaseaduslikult kinnipeetud vabastada ja alustada kõiki kaasavat riigisisest dialoogi.

21.07.2020|Vabariigi Valitsus

Kutse pressikonverentsile täna kell 11 Stenbocki majas

Head ajakirjanikud!

Kutsume teid täna kell 11 Stenbocki majas toimuvale pressikonverentsile, kus peaminister Jüri Ratas annab ülevaate Euroopa Liidu Ülemkogul saavutatud kokkuleppest uues pikaajalises eelarves aastateks 2021–2027 ning majanduse taaskäivitamise kavas.