Sa oled siin

Euroopa Liit pikendas Ühendkuningriigi liidust lahkumise tähtaega

22. märts 2019 - 6:16

Brüssel, Belgia, 22. märts 2019 – Euroopa Liidu 27 liikmesriigi riigipead ja valitsusjuhid koos Ühendkuningriigiga pikendasid eile hilisõhtul ülemkogu kohtumisel Ühendkuningriigi EList lahkumise tähtaega kuni 22. maini tingimusel, et Briti parlamendi alamkoda kiidab väljaastumislepingu järgmisel nädalal heaks. Juhul, kui Ühendkuningriigi parlament lepingut siis vastu ei võta, siis on neil aega 12. aprillini, et teha edasi liikumiseks oma ettepanek.


Peaminister Jüri Ratase sõnul on kõigi huvides, et Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumine toimuks korrapäraselt väljaastumislepingu alusel. „Endiselt on selleks ainus viis Ühendkuningriigi valitsuselt ja ELilt poliitilise heakskiidu saanud väljaastumisleping, mille lahutamatuks osaks on Iiri tagavaralahendus,“ sõnas peaminister.


Euroopa Ülemkogu kiitis heaks väljaastumislepinguga seotud instrumendi ja poliitilist deklaratsiooni täiendava ühisavalduse, milles Euroopa Komisjon ja Ühendkuningriigi valitsus leppisid kokku 11. märtsil Strasbourgis.


Ratas rõhutas, et tähtaja pikendamisel peab olema tagatud Euroopa Liidu tõhus toimimine ning samuti arvestama Euroopa Parlamendi valimiste juriidilisi ja praktilisi külgi. 22. mai on päev enne Euroopa Parlamendi valimisi ja 12. aprill tähtaeg, mil Ühendkuningriik saaks veel asuda korraldama Euroopa Parlamendi valimisi. See oleks vajalik, kui lahkumislepingut heaks ei kiideta, aga Ühendkuningriigi valitsus taotleks uut pikendust. „Meie huvides on Ühendkuningriigi EList lahkumisel oleks võimalikult väike negatiivne mõju,“ ütles peaminister.


Pikka ja keerukat lahkumisprotsessi arvestades on peaminister Ratase sõnul oluline võimalikult peatselt asuda Ühendkuningriigiga ka tulevastes suhetes kokku leppima. „Soovime ka tulevikus Ühendkuningriigiga tihedat ja lähedast koostööd,“ rõhutas Ratas.


Peaminister lisas, et tulevastes suhetes kokkuleppimise eelduseks on väljaastumislepingu ratifitseerimine ning kuni seda pole lõpuni viidud, jätkab Euroopa Liit ka ettevalmistusi leppeta lahkumiseks.


Euroopa Liidu 27 liikmesriigi riigipead ja valitsusjuhid kohtusid arutelu eel Euroopa parlamendi presidendi Antonio Tajani ning Ühendkuningriigi peaministri Theresa Mayga.Fotod: https://www.dropbox.com/sh/yihei5sipvqu9vo/AADVCpTnWwH_syKWoyOsqInVa?dl=0


Järeldused: https://www.consilium.europa.eu/et/press/press-releases/2019/03/21/europ...

Veel uudiseid samal teemal

26.03.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: Euroopa seisab oma inimeste tervise ja majandusliku kindlustatuse eest

Stenbocki maja, 26. märts 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas täna õhtul telekonverentsil Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtidega, et riikide koostöö aitab kaitsta Euroopa kodanike tervist ning majanduslikku heaolu ja seeläbi ka nende töökohti.

17.03.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: üksmeel aitab Euroopal koroonaviirusest jagu saada

Stenbocki maja, 17. märts 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas täna õhtul telekonverentsil Euroopa Liidu liikmesriikide juhtide ja ELi institutsioonide esindajatega kõneldes, et üksmeel ja koostöö aitavad liikmesriikidel koroonaviirusest jagu saada.