Sa oled siin

Euroopa Liit pikendas Ühendkuningriigi liidust lahkumise tähtaega

22. märts 2019 - 6:16

Brüssel, Belgia, 22. märts 2019 – Euroopa Liidu 27 liikmesriigi riigipead ja valitsusjuhid koos Ühendkuningriigiga pikendasid eile hilisõhtul ülemkogu kohtumisel Ühendkuningriigi EList lahkumise tähtaega kuni 22. maini tingimusel, et Briti parlamendi alamkoda kiidab väljaastumislepingu järgmisel nädalal heaks. Juhul, kui Ühendkuningriigi parlament lepingut siis vastu ei võta, siis on neil aega 12. aprillini, et teha edasi liikumiseks oma ettepanek.


Peaminister Jüri Ratase sõnul on kõigi huvides, et Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumine toimuks korrapäraselt väljaastumislepingu alusel. „Endiselt on selleks ainus viis Ühendkuningriigi valitsuselt ja ELilt poliitilise heakskiidu saanud väljaastumisleping, mille lahutamatuks osaks on Iiri tagavaralahendus,“ sõnas peaminister.


Euroopa Ülemkogu kiitis heaks väljaastumislepinguga seotud instrumendi ja poliitilist deklaratsiooni täiendava ühisavalduse, milles Euroopa Komisjon ja Ühendkuningriigi valitsus leppisid kokku 11. märtsil Strasbourgis.


Ratas rõhutas, et tähtaja pikendamisel peab olema tagatud Euroopa Liidu tõhus toimimine ning samuti arvestama Euroopa Parlamendi valimiste juriidilisi ja praktilisi külgi. 22. mai on päev enne Euroopa Parlamendi valimisi ja 12. aprill tähtaeg, mil Ühendkuningriik saaks veel asuda korraldama Euroopa Parlamendi valimisi. See oleks vajalik, kui lahkumislepingut heaks ei kiideta, aga Ühendkuningriigi valitsus taotleks uut pikendust. „Meie huvides on Ühendkuningriigi EList lahkumisel oleks võimalikult väike negatiivne mõju,“ ütles peaminister.


Pikka ja keerukat lahkumisprotsessi arvestades on peaminister Ratase sõnul oluline võimalikult peatselt asuda Ühendkuningriigiga ka tulevastes suhetes kokku leppima. „Soovime ka tulevikus Ühendkuningriigiga tihedat ja lähedast koostööd,“ rõhutas Ratas.


Peaminister lisas, et tulevastes suhetes kokkuleppimise eelduseks on väljaastumislepingu ratifitseerimine ning kuni seda pole lõpuni viidud, jätkab Euroopa Liit ka ettevalmistusi leppeta lahkumiseks.


Euroopa Liidu 27 liikmesriigi riigipead ja valitsusjuhid kohtusid arutelu eel Euroopa parlamendi presidendi Antonio Tajani ning Ühendkuningriigi peaministri Theresa Mayga.Fotod: https://www.dropbox.com/sh/yihei5sipvqu9vo/AADVCpTnWwH_syKWoyOsqInVa?dl=0


Järeldused: https://www.consilium.europa.eu/et/press/press-releases/2019/03/21/europ...

Veel uudiseid samal teemal

13.12.2019|Vabariigi Valitsus

Ülemkogu arutas järgmisi samme suhetes Ühendkuningriigiga ning toimus euroala tippkohtumine

Brüssel, 13. detsember 2019 – Euroopa Liidu 27 liikmesriigi riigijuhid arutasid täna Ühendkuningriigi EList väljaastumisega seonduvat ja tegid ettevalmistusi läbirääkimisteks tulevaste suhete üle pärast ühendusest lahkumist.

13.12.2019|Vabariigi Valitsus

Ratas: liikmesriigid mõistavad ELi kliimaneutraalsuse eesmärgi olulisust ja vajadust see koos saavutada

Brüssel, 13. detsember 2019 – Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid arutasid eilsel ülemkogu kohtumisel kliimaneutraalsuse eesmärgi saavutamist ELis aastaks 2050 ning väljendasid valmisolekut sellele pühenduda. See tähendaks, et ELis ei paisata õhku rohkem kasvuhoonegaase kui seotakse.