Sa oled siin

ELi riikide juhid tihendavad koostööd võitluses koroonaviiruse levikuga

16. oktoober 2020 - 16:45

Brüssel, 16. oktoober 2020 – Euroopa riigipead ja valitusjuhid arutasid ülemkogul tervisekriisi ning leppisid kokku tihendada koostööd ja koordinatsiooni võitluses koroonaviiruse leviku tõkestamiseks.

 

Peaminister Jüri Ratase sõnul hakkavad liikmesriikide juhid tervisekriisi lahendamist arutama regulaarselt videokohtumisel, et paremini ja kiiremini koordineerida oma tegevusi. „Viirus levib kahjuks Euroopas taas tempokalt ja olukord on väga murettekitav. Liikmesriikide epidemioloogiline olukord ja viiruse leviku takistamiseks seatavad piirangud on erinevad. Seda enam on meie ja Euroopa Komisjoni koostöö ning koordinatsioon üha vajalikum, et hoida olukord kontrolli all ja vältida sarnast segadust nagu oli kevadel,“ rõhutas Ratas.

 

Liikmesriigid jätkavad koos Euroopa Komisjoniga tööd küsimustega, mis puudutavad näiteks eneseisolatsioonireegleid, testimismeetodeid ja testitulemuste vastastikust tunnustamist.

 

Ülemkogu tervitas ELi tasandil tehtavat tööd COVID-19 vaktsiinide kindlustamiseks. Ratase sõnul on Euroopa ühine lähenemine vaktsiini puhul hädavajalik. „Kõige olulisem on loomulikult vaktsiini kvaliteet ja ohutus. Eesti teeb kõik endast oleneva, et olla valmis vaktsiini kasutuselevõtuks niipea, kui see on olemas,“ lausus peaminister. Euroopa Komisjon avaldas liikmesriikidele eile juhised vaktsiinide kasutuselevõtuks, mis hõlmavad nii kättesaadavust, sihtgruppe, kvaliteeti ja ohutust kui ka liikmesriikide valmisolekut ning kommunikatsiooni.

 

Praegu toimub vaktsiinide väljatöötamine ja turule toomine kiirendatud korras ning Euroopa Komisjon peab mitmete ravimitootjatega eelostuks läbirääkimisi, et kindlustada Euroopa inimestele COVID-19 vaktsiin.

 

Välisteemade arutelul kõnelesid ELi riikide juhid täna partnerluse tugevdamisest Aafrikaga. Peaminister Ratase sõnul on soov tihendada Aafrika riikidega koostööd poliitikas, majanduses, julgeolekus, kliima teemadel ning tegelda ka migratsiooni küsimustega.

 

Aafrika riikide jätkusuutliku arengu toetamisel keskendub Eesti Ratase sõnul digitaliseerimisele ja uuenduslikele rohetehnoloogiatele. „Oleme teinud arengukoostööd mitmete riikidega, näiteks e-valitsemise alal Nigeeriaga ja Tuneesiaga, haridusvallas Ghana ja Ugandaga,“ lausus peaminister.

 

Eesti panustab Ratase sõnul ka Aafrika julgeolekusse Saheli piirkonnas alates 2014. aastast. „Meie kaitseväelased on praegu suurimal välismissioonil Barkhane Malis ning valitsus soovib mandaati pikendada järgmise aasta lõpuni,“ sõnas peaminister.

 

ELi riikide juhid arutasid ka viimaseid arenguid Vahemere idaosas ning väljendasid solidaarsust Kreeka ja Küprosega.

 

Fotod: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157716454966612/wit...

Veel uudiseid samal teemal

16.10.2020|Vabariigi Valitsus

Balti riikide juhid tegid ühisavalduse seoses COVID-19 pandeemiaga

Brüssel, 16. oktoober 2020 – Eesti peaminister Jüri Ratas, Leedu president Gitanas Nausėda ja Läti peaminister Krišjānis Kariņš tegid Brüsselis Euroopa Ülemkogu kohtumisel ühisavalduse seoses halveneva COVID-19 olukorraga Euroopas: