Sa oled siin

ELi riikide juhid esitasid Euroopa Komisjoni presidendi kandidaadiks Ursula von der Leyeni ja valisid ülemkogu presidendiks Charles Micheli

2. juuli 2019 - 20:59

Brüssel, Belgia, 2. juuli 2019 – Täna jätkunud erakorralisel ülemkogu kohtumisel otsustasid Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid nimetada Euroopa Komisjoni presidendi kandidaadiks Saksamaa kaitseministri Ursula von der Leyeni ning valisid ülemkogu eesistujaks Belgia peaministri Charles Micheli.

ELi riikide juhid nimetasid liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgeks esindajaks Hispaania välisministri Josep Borrell Fontellesi ning Euroopa Keskpanga presidendi kandidaadiks Christine Lagarde’i.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on kõik valitud suurte kogemustega võimekad euroopameelsed juhid ja tunnevad hästi Euroopa Liidu olulisi teemasid ning sõlmküsimusi. „Olen kindel, et Ursula von der Leyen moodustab tugevatest volinikest koosneva meeskonna, kes hakkab tegutsema Euroopa Liidu oluliste eesmärkide nimel,“ lausus peaminister Ratas. „Samuti on mul väga hea meel, et seekord osutusid parimateks Euroopa Komisjoni ning Euroopa Keskpanga juhtide kandidaatideks naised,“ sõnas Ratas.

Peaministri sõnul on Eesti jaoks hea, et ülemkogu eesistujaks sai ka meie huve mõistev kandidaat. „Charles Michel on väikeriigi esindaja, kellel on hea arusaam Eesti seisukohtadest ja ka julgeolekuoludest. Seda eriti arvestades, et Belgia on olnud Eestis nii NATO õhuturbe missiooni kui ka NATO lahingugrupi koosseisus. Minu hea ametikaaslane Michel on korduvalt käinud ka Eestis,“ sõnas Ratas.

Ursula von der Leyen on Saksamaa kaitseminister alates 2013. aasta detsembrist. Ta on kuulunud üle 13 aasta Saksamaa valitsustesse ja olnud varem töö- ja sotsiaalminister ning pere-, vanurite-, naisasjade- ja noorsoominister.

Charles Michel on alates 2014. aasta oktoobrist Belgia peaminister. Michel on olnud ka varasemate valitsuste koosseisus mitmes ministriametis, näiteks siseministrina ja arengukoostööministrina.

Josep Borrell Fontelles on alates 2018. aasta juunist Hispaania välisminister. Aastatel 2004-2007 oli ta Euroopa Parlamendi president.

Christine Lagarde on alates 2011. aasta juulist Rahvusvahelise Valuutafondi peadirektor. Ta on olnud Prantsusmaa kaubandusminister, seejärel põllumajandus- ja kalandusminister ning rahandusminister.

Ülemkogul on ELi kõrgete ametikohtade täitmisel oluline roll. ELi riigipead ja valitsusjuhid valivad Euroopa Ülemkogu eesistuja ning nimetavad Euroopa Komisjoni presidendi kandidaadi. Samuti nimetavad nad ametisse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning teevad otsuse Euroopa Keskpanga presidendi kohta. Kõik need inimesed astuvad ametisse enne aasta lõppu.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmEDHy7p

Ülemkogu järeldused: https://www.consilium.europa.eu//media/40136/20190607-special-euco-concl... (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

26.03.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: Euroopa seisab oma inimeste tervise ja majandusliku kindlustatuse eest

Stenbocki maja, 26. märts 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas täna õhtul telekonverentsil Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtidega, et riikide koostöö aitab kaitsta Euroopa kodanike tervist ning majanduslikku heaolu ja seeläbi ka nende töökohti.

17.03.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: üksmeel aitab Euroopal koroonaviirusest jagu saada

Stenbocki maja, 17. märts 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas täna õhtul telekonverentsil Euroopa Liidu liikmesriikide juhtide ja ELi institutsioonide esindajatega kõneldes, et üksmeel ja koostöö aitavad liikmesriikidel koroonaviirusest jagu saada.