Sa oled siin

Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Euroopa Komisjon kinnitasid pühendumust Balti riikide elektrisüsteemi ühendamisele Mandri-Euroopa võrkudega

2. oktoober 2020 - 11:34
Foto: Euroopa Komisjon

Brüssel, 2. oktoober 2020 – Baltimaade, Poola riigi- ja valitsusjuhid ning Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kinnitasid tänasel kohtumisel pühendumust Eesti, Läti ja Leedu elektrisüsteemi sünkroniseerimisele Mandri-Euroopaga aastal 2025.


Peaminister Jüri Ratas avaldas heameelt, et Euroopa ühendamise rahastu komitee otsustas eile eraldada Balti riikidele ja Poolale Euroopaga elektrisüsteemide ühendamise lõpule viimiseks 720 miljonit eurot. „Jätkame töödega kiiresti, et jõuda valmis 2025. aastal,“ sõnas Ratas ning tänas Euroopa Komisjoni presidenti Ursula von der Leyenit tugeva poliitilise toetuse eest.


Rahastusega toetatakse näiteks Poola ja Leedu uue merekaabli Harmony Link ehitust ning Eestis 55 miljoni euro ulatuses kahe sünkroonkompensaatori ehitamist. Projektide toetuse osakaal on 75%. Tegemist on suurima rahastusotsusega senises Euroopa ühendamise rahastu energeetikaprojektide ajaloos.


„Baltimaade elektrivõrkude ühendamine Mandri-Euroopa võrkudega Poola kaudu suurendab Eesti, Läti, Leedu ja Poola energiajulgeolekut ning aitab saavutada roheleppe eesmärke,“ sõnas peaminister.


Ratas märkis, et Balti koostöö tänavuse eestvedajana on Eestil väga hea meel, et kokkuleppele on jõutud ka Balti riikide ja kolmandate riikide vahelise elektrikaubanduse tingimustes.


24. septembril saavutasid Balti riigid kokkuleppe ELi väliste riikidega toimuva elektrikaubanduse põhimõtete kohta pärast Valgevenes paikneva Astravetsi tuumajaama käivitamist. Kokkuleppega väheneb Baltimaade ja kolmandate riikide kaubandus hinnanguliselt poole võrra ning kaubandus suunatakse Venemaa-Läti ristlõikele. Kokkulepe kehtib Balti elektrivõrkude sünkroniseerimiseni aastal 2025.Fotod: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/reportage/P-045951

Veel uudiseid samal teemal

30.07.2020|Vabariigi Valitsus

Eesti ja Läti plaanivad meretuulepargi ühist arendust

Stenbocki maja, 30. juuli 2020 – Valitsus toetas täna Eesti ja Läti vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamist majandus- ja taristuministri Taavi Aasa poolt, memorandumiga plaanivad kaks riiki arendada Liivi lahte ühise tuulepargi.

15.07.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: uuendusmeelsus aitab Eestil säästvas arengus esirinnas olla

Stenbocki maja, 15. juuli 2020 – Peaminister Jüri Ratas andis ÜRO kõrgetasemelisel poliitilisel foorumil ülevaate säästva arengu tegevuskava elluviimisest Eestis. Ülevaate kohaselt on Eesti viimase nelja aastaga parandanud olukorda mitmes valdkonnas ning on ülemaailmse säästva arengu indeksi tabelis kokkuvõttes 10. kohal.