Sa oled siin

Eesti juubel NATOs: 15 aastat tagasi muutus meie julgeolekupoliitiline staatus täielikult

29. märts 2019 - 6:45

Täna täitub 15 aastat Eesti liitumisest NATO-ga, mis on andnud Eestile ajaloos enneolematu julgeolekugarantii tänu tihedale kaitsekoostööle 28 liitlasega.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et NATO-ga ühinemise päeva saab pidada meie liitlaste päevaks. „Nelikümmend aastat olime sunnitud vaatama NATO kaitsva kilbi taga seisvat maailma kui ihaldusväärset ja kättesaamatut. Aastal 2004, kui saime mitmete saatusekaaslastega NATO ja Euroopa Liidu liikmeks, oli suur taasühinemise hetk.“

„Lennart Meri ütles täna 15 aastat tagasi oma koduõuel NATO lippu heisates, et enam ei ole Eesti kunagi üksi. Need sõnad peavad paika. Seda kinnitab liitlaste igapäevane tugi meie iseolemisele. Ainuüksi eelmise aasta jooksul viibis Eestis peaaegu kümme tuhat liitlasriikide sõjaväelast,“ rõhutas Ratas.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on NATO alusleppe artikkel 5 Eestile andnud maailma võimsaima julgeolekugarantii, mille kohaselt võrduks meie ründamine kõigi alliansi liikmesriikide ründamisega. ”Meie liikmelisus saavutati poliitikute ja riigiametnike aastatepikkuse raske tööga. Kui NATO uks korraks avanes, olime meie liikmelisuseks sada protsenti valmis.” ütles Luik. “Venemaa agressioonide valguses pole raske ette kujutada, mis meiega juhtuks, kui me poleks NATO-s,” lisas Luik.

Kolme aasta eest Varssavi tippkohtumisel otsustas NATO paigutada Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola liitlaste lahingugrupid. Eestis paiknevat lahingugruppi juhib Ühendkuningriik, kellega meid seovad pikaaegsed ajaloolised sidemed. Samuti on alates 2017. aasta kevadest Eestis teeninud Prantsusmaa, Taani ja Belgia kaitseväelased.

Selleks, et tähistada Eesti NATO-ga liitumise 15. ja NATO asutamise 70. tähtpäeva, kuvatakse Stenbocki majale NATO lipp tänasest kuni järgmise nädala neljapäevani.

Pildid NATO lipust Stenbocki majal: https://flic.kr/s/aHsmwYiiB5
Droonivideod NATO lipust Stenbocki majal: https://www.dropbox.com/sh/0rqpdxdhk1a2ew2/AACZiVR0IacOaYDsbJ9UhhuGa?dl=0

Täna toimub Kalevi Spordihallis NATO 70. ja Eesti  NATO-s 15. aastapäeva tähistamine, mille avab peaminister Jüri Ratas. Lisaks esinevad välisminister Sven Mikser, kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk, NATO peakorteri avaliku diplomaatia osakonna programmijuht Eric Povel ja Kaitseliidu peastaabi ülem Jaak Mee.

Taust
- NATO on poliitilis-sõjaline liit, mis loodi pärast Teist maailmasõda liitlaste vabaduse ning julgeoleku kaitsmiseks. Koos Eestiga kuulub NATO-sse 29 riiki. Liitlased on konsensuslikult otsustanud kaitsta ühist vabadust ja ühispärandit, mis rajaneb demokraatia, isikuvabaduse ja seaduse ülimuslikkuse põhimõtetel.

- Alates Ämari Balti õhuturbebaasiks saamisest 1. mail 2014, on sealt Eesti õhuruumi kaitsnud seitse meie liitlasriiki – Taani, Saksamaa, Hispaania, Ühendkuningriik, Belgia, Itaalia, Prantsusmaa. Seda kokku umbes 60 hävitajaga.

- Avaliku arvamuse mulluse sügisese uuringu kohaselt toetab NATO-sse kuulumist 76% Eesti elanikest, sh 91% eestikeelsest elanikkonnast. See toetus jätkuvalt kasvab.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei
29.08.2019|Vabariigi Valitsus

Idapiiri väljaehitamine jätkub

Võrumaa, Piusa kordon, 29. august 2019

Siseminister Mart Helme esitas täna valitsuskabineti nõupidamisel alternatiivi idapiiri väljaehitamiseks ning valitsus otsustas toetada lahendust, mille kohaselt vähendatakse taristu komponente ja muudetakse piiriprojekt senisest soodsamaks.

13.08.2019|Vabariigi Valitsus

Ratas kohtus kuninglike husaaridega

Tapa, Lääne-Virumaa, 13. august 2019 – Peaminister Jüri Ratas külastas täna Tapa sõjaväelinnakut, et kohtuda NATO lahingugrupi koosseisus teenivate Ühendkuningriigi kaitseväelastega. Kuninglikest husaaridest koosnev rügement andis valitsusjuhile ülevaate oma varustusest ja tegevusest Eestis.