Sa oled siin

Eesti ja WHO allkirjastasid ühiste kavatsuste protokolli koostööks digitaaltervise valdkonnas

5. oktoober 2020 - 20:00

Tallinn, Stenbocki maja, 5. oktoober 2020 – Eesti peaminister Jüri Ratas ja Maailma Terviseorganisatsiooni peadirektor dr Tedros Adhanom Ghebreyesus allkirjastasid täna videosilla formaadis toimunud tseremoonial ühiste kavatsuste protokolli, mis lubab Eesti ettevõtjatel ja teadlastel alustada tööd digitaalse immuniseerimispassi, X-tee lahenduste ja muude projektide kallal. See aitab parandada vaktsineerimisandmete töötlemist ning võimaldab andmete turvalist ja läbipaistvat vahetust üle piiride, olgu näiteks tegemist loodetavasti varsti saadaval oleva COVID-vastase vaktsiiniga või muude haiguste vastu kasutatavate vaktsiinidega.


„Pandeemia on maailmale näidanud, et kriisiolukorras on meil vaja globaalset usalduse ankrut. Turvalist ja usaldusväärset kohta, kus liikmesriigid saavad vajadusel juhiseid otsida. Maailma Terviseorganisatsioon saab mängida ülemaailmses digitaalse tervise juhtimises tohutut rolli. Meie pilootprojekt avab Eesti kogukonnale erakordse võimaluse tulla maailmale appi COVID-vastases võitluses ja muuta globaalseks meie digiteenuste väljaehitamise kogemuse,“ lausus peaminister Jüri Ratas.

 

Ratas avaldas lootust, et niinimetatud kollase vaktsineerimiskaardi digitaliseerimine avab ukse laiemale koostööle. „Järgmine samm oleks luua ülemaailmne usalduse arhitektuur, mida liikmesriigid ja WHO saaksid hõlpsalt kasutada mis tahes muu piiriülese teenuse loomiseks, sillutades teed tõeliselt ülemaailmsele terviseandmete vahetusele.“


Ratas lisas, et Eesti on kaasatud aruteludesse väga õigel hetkel, sest WHO on praegu viimistlemas oma laiemat digitervise strateegiat aastateks 2020-2025.

 

„Täna allkirjastatud memorandum loob digitaalse tervise ja innovatsiooni jaoks väärtusliku koostööraamistiku. Meil on hea meel teha koostööd Eesti ja teiste osalistega, et arendada tööristu, mis aitavad saavutada kvaliteetset, inimkeskset ja tõendipõhist tervishoidu, “ütles dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Eesti e-tervise projekt sai Maailma Terviseorganisatsiooni tunnustuse ja tänu sellele on meie riigi esindajad nüüd kaasatud WHO digiosakonda nõustavasse tehnilisse nõuandegruppi. See tähendab ka rohkelt uusi võimalusi Eesti X-tee lahenduste kasutamiseks.

 

„Eesti on tõusnud digitaalse tervise piirkondlikuks ja ülemaailmseks lipulaevaks, luues kõigile vabalt kättesaadavaid digitaalseid avalikke teenuseid haridus-, tervishoiu- ja hoolekandevaldkonnas. Eesti on Euroopa digitaalne edulugu, kellel on rahvusvahelisele üldsusele - ja kogu maailmale - palju pakkuda, jagades oma teadmisi ja kogemusi digitaalsete terviseteenuste loomiseks, mis aitavad parandada miljonite inimeste elukvaliteeti," sõnas dr Hans Henri P. Kluge, WHO Euroopa regionaaldirektor.


Pärast ühiste kavatsuste protokolli allkirjastamist arutasid Jüri Ratas ja Tedros Adhanom Ghebreyesus ülemaailmset olukorda seoses koroovaviiruse levikuga ja tervisekriisi lahendamist Eestis. Eesti peaminister tänas WHO peadirektorit riikide toe ja tehnilise abistamise eest pandeemia-vastases võitluses. 

 

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmRddRvY

 

Lisainfo:
Marten Kaevats
Riigikantselei digiinnovatsiooni nõunik
Tel. +372 56242603

Veel uudiseid samal teemal

28.08.2020|Vabariigi Valitsus

Peaminister väisas Tartut ja Jõgevamaad

Stenbocki maja, 28. august 2020 – Peaminister Jüri Ratas viibis täna Tartus ning Jõgevamaal, kus kohtus omavalitsusjuhtidega, külastas Jõgeva haiglat ning isikukaitsevahendite tootjat Softcom OÜ.

25.08.2020|Vabariigi Valitsus

E-Eesti nõukogu tutvus digiriigi ja küberturvalisuse arengu visiooniga aastani 2030

Stenbocki maja, Tallinn, 25. august 2020 – E-Eesti nõukogu tutvus oma tänasel istungil Eesti digiriigi ja küberturvalisuse arengukava 2030 visiooni ja põhisuundadega.