Sa oled siin

Eesti ja Soome peaministrid leppisid kokku digikoostöö uuele tasemele viimises

10. mai 2016 - 18:45
Peaminister Rõivas Helsingis 10.05.2016
Peaminister Rõivas Helsingis 10.05.2016

Helsinki, 10. mai 2016 - Peaminister Taavi Rõivas ja Soome peaminister Juha Sipilä digiallkirjastasid tänasel kohtumisel ühisdeklaratsiooni esialgse teekaardiga Eesti ja Soome vahelise andmevahetuse ja e-teenuste käivitamiseks.

Peaminister Rõivase sõnul võimaldab Eesti ja Soome vahelise andmevahetuse tööle saamine osutada paremaid riiklikke teenuseid piiriüleselt tegutsevatele kodanikele ja ettevõtjatele tänu vastastikule andmekogude kasutamise võimalusele.

“Tahame, et 2016. aasta lõpuks oleks meil konkreetse tegevuskavad selle kohta, kuidas ja millal alustame automaatse andmevahetusega äriregistrite, rahvastikuregistrite ja sotsiaaltoetuste andmete, digiretseptide ja merenduse alal,” ütles peaminister Rõivas. “2017. aasta lõpuks sihime järgmisi kokkuleppeid maksuandmete, haridustunnistuste, terviseandmete ja mitmes muus valdkonnas,” lisas Rõivas.

Peaminister rõhutas, et edu tagamiseks peavad nii Soome kui ka Eesti riigiasutused selgelt võtma piiriülese andmevahetuse üheks prioriteediks oma digitaalses arengus. 

“Leppisime tänasel kohtumisel kokku, et peaministritena käsitleme arenguid kõikidel järgnevatel omavahelistel kohtumistel,” kinnitas Rõivas.

“Tänu paljuski olemasolevale taristule ning arendusprojektidele on meil potentsiaal saada esimeseks näiteks tõeliselt toimivatest piiriülestest avalikest e-teenustest ja olla eeskujuks ülejäänud Euroopale,” ütles Rõivas Helsingis.

Peaministrid käsitlesid kohtumisel kahepoolseid suhteid, sealhulgas majandus-, taristu- ja energiaprojekte, regionaalset julgeolekut ning teisi päevakajalisi rahvusvahelisi küsimusi.

“Me ei tohi lasta Venemaa tegevusel Süürias tähelepanu kõrvale juhtida faktist, et osa Ukraina territooriumist on endiselt okupeeritud ning vaibunud ei ole ka sõjategevus,” toonitas Rõivas julgeolekuteemat kommenteerides.

Peaminister avaldas heameelt, et Eesti ja Soome esitasid ühiselt ja vastavalt ajakavale taotluse Euroopa (CEF) vahendite kaasamiseks BalticConnectori gaasitoru ehitamisse. 

„Oleme saanud signaale selle regionaalse olulisuse osas, hinnanud täiendavalt projekti üksikasju ning loodame selle ehitada vastavalt kokkulepitud ajakavale,“ ütles Rõivas.

Fotod kohtumiselt: https://www.dropbox.com/sh/ret4tifqu7sv79f/AAAX63h9zGLqhey1kRsIRiSZa?dl=0

Eesti ja Soome peaministri ühisdeklaratsiooni andmevahetuse ja e-teenuste teekaardi kohta: allkirjastatud BDOC (262.79 KB) fail ja ühisdeklaratsioon pdf-formaadis (258.43 KB, PDF).