Sa oled siin

Eesti ja Läti plaanivad meretuulepargi ühist arendust

30. juuli 2020 - 10:36

Stenbocki maja, 30. juuli 2020 – Valitsus toetas täna Eesti ja Läti vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamist majandus- ja taristuministri Taavi Aasa poolt, memorandumiga plaanivad kaks riiki arendada Liivi lahte ühise tuulepargi.

Peaminister Jüri Ratase sõnul tuleb aastaks 2030 seatud taastuvenergia eesmärgi täitmiseks investeerida erinevatesse taastuvenergia allikatesse ning seejuures on kasvav ja järjest olulisem roll ka avamere tuuleenergial. "Eesti ja Läti ühiselt arendatav meretuulepargi ala on unikaalne projekt, mis aitab kaasa riikide taastuvenergia eesmärkide saavutamisele ning loob uusi võimalusi ka teistele avamereparkide arendustele," ütles ta.

Taavi Aasa sõnul on oluline rajada tuulepark just ühiselt, sest see annab võimaluse taotleda Euroopa Liidult piiriülese projekti toetusraha. "See omakorda muudab odavamaks ka teiste tuuleparkide rajamise piirkonnas, kuna pargi jaoks rajatavast võrgutaristust saaksid kasu ka teised sama piirkonna projektid," lausus Aas.

Kaks riiki viivad koos läbi uuringud, et selgitada meretuulepargi rajamiseks parim asukoht Eesti ja Läti vahel meres, võttes arvesse tuuleolusid, planeeringuid, juba olemasolevaid projekte, keskkonnakaitset ning kõiki muid tegureid. Kui vajalikud uuringud on teostatud ja load olemas, korraldatakse hoonestusloaga merealale enampakkumine ning võitja saab rajada sellele alale meretuulepargi.

"Avatud konkurss tagab turuosaliste võrdse kohtlemise, võimalikult madala taastuvenergia hinna tarbijatele ning meie mereressursi tõhusa kasutuse," rääkis Aas. "Ühtlasi panustab suur merel paiknev tuulepark piirkonna elektri varustuskindlusesse ning aitab meelitada välisinvestoreid."

Kavandatava meretuulepargi suuruseks on kuni 1000 MW ning eeldatav valmimisaeg 2030. aasta. Tuulepark toodaks aastas ligikaudu 3,5 teravatt-tundi elektrit, mis on ligikaudu 40 protsenti Eesti aastasest elektritarbimisest.
 

Veel uudiseid samal teemal

15.07.2020|Vabariigi Valitsus

Ratas: uuendusmeelsus aitab Eestil säästvas arengus esirinnas olla

Stenbocki maja, 15. juuli 2020 – Peaminister Jüri Ratas andis ÜRO kõrgetasemelisel poliitilisel foorumil ülevaate säästva arengu tegevuskava elluviimisest Eestis. Ülevaate kohaselt on Eesti viimase nelja aastaga parandanud olukorda mitmes valdkonnas ning on ülemaailmse säästva arengu indeksi tabelis kokkuvõttes 10. kohal.

09.07.2020|Vabariigi Valitsus

Valitsus kiitis heaks Alexela laenu põhitingimused

Tallinn, Stenbocki maja, 9. juuli 2020 – Valitsus arutas täna kabinetis Alexela Varahalduse Aktsiaseltsi käibekapitalilaenu põhitingimusi ja kinnitas need istungiotsusega.

Laenu suurus on 37 miljonit eurot, tähtaeg kuni 5 aastat. Intress on 12 kuu EURIBOR pluss 2 protsenti aastas. Lepingutasu moodustab 0,2 protsenti laenulimiidi summast.